حسین پناهی گفت: ما باید در انتخابات مجلس یازدهم، ظرفیت خود را افزایش دهیم اما در روز موعود سه نفر را انتخاب کنیم و هرکس خارج از آن عمل کند به شهر خیانت کرده است. باید برای افراد اجازه عرضه داده شود، اما سرانجام تصمیم با عقلای شهر بوده و ما تابع آن خواهیم بود.

عضو شورای شهر اورمیه در خصوص موضوع اورمیه ۲۰۲۰ و جاذبه‌های شهرستان اورمیه گفت: در دوره پنجم شورای شهر اورمیه، موضوع اورمیه ۲۰۲۰ به عنوان سیاست کلی ما تعیین شد تا بتوانیم اورمیه را به یک شهر بین‌المللی تبدیل کنیم، چرا که در دنیای امروز صنعت گردشگری، به عنوان یکی از صنایع ارزشمند و مورد توجه بسیاری از کشورها می‌یاشد. در سطح ملی شاید برخی معتقد باشند که ایران جاذبه‌های گردشگری کافی را ندارد اما به نظر بنده این موضوع کاملا برعکس بوده و جاذبه‌های گردشگری ما بخاطر نوع فرهنگ از جمله از نظر دینی، اعتقادی، یک سر و گردن از دیگر کشورها بالاتر می‌باشد. که می‌توان با یک هدفگذاری خوب، فارغ از دیدگاه غرب و کشورهای غربی، به این موضوع پرداخت. در شهر اورمیه نیز جاذبه طبیعی، نوع توسعه، جغرافیای ویژه، دریاچه اورمیه و … می‌تواند عواملی برای جذب گردشگر باشد، دریاچه اورمیه در گذشته نقش اصلی را در موضوع گردشگری داشت اما متاسفانه با خشکی آن به دلیل کوتاهی مسئولین، این دریاچه جاذبه‌های گذشته خود را از دست داد، در مقابل مسائلی مانند بلورهای نمک، حالت کویری، جزابر، میانگذر، آرتمیایاها و رنگ‌های مختلف ایجاد شده، شنا، لجن درمانی و نمک درمانی، وجود دارد که از ظرفیت‌ آنها به اندازه کافی مورد توجه قرار نگرفته و با وجود جاذبه‌های طبیعی مانند سیرداغی، خوشاکو، گؤرچین قلعه، بند و … که فرصتی برای شهر اورمیه هستند متاسفانه به میزان کافی اینگونه ظرفیت‌ها شناسانده نشده‌اند و از طرف مسئولان نیز با این ظرفیت‌ها بصورت جزیره‌ای برخورد شده است اما ما تمام این ظرفیت‌ها را چهارچوب‌بندی کرده‌ایم.

پناهی ادامه داد: وقتی مسئولان شناختی از ظرفیت‌ها و یا اطلاعات کافی ندارند، قطعا زیرساخت‌ها را فراهم نکرده و یا برنامه‌ریزی نخواهند کرد و در حد گفتار باقی خواهد ماند و بعد از حضور مردم، مسئولان به فکر زیرساخت و ساماندهی می‌افتند که نمونه بارز آن در گؤرچین قلعه و کاظم‌خان داشی به عینه دیده شد چرا که هیچگونه امکانات زیرساختی وجود نداشت. بعد از ورود به این موضوع نیز برخی متولیان به دلیل برخی قوانین دست و پاگیر، مانع ایجاد می‌کنند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر نزدیکی ۲۰۲۰ و تاخیر در اجرای برنامه‌های اورمیه ۲۰۲۰، گفت: سیاستگذاری در اصل کار ارزشمندی است چرا که چشم‌اندازی و چراغ راهی برای ما نشان می‌دهد و باید با این چشم‌انداز و مسیر به مطلوب نهایی خود دست یابیم. شاید به میزان کافی برای اورمیه ۲۰۲۰ قدم برداشته نشده است اما این قدم‌ها کم نیز نبوده و بعد از سیاستگذاری این موضوع، از سوی رسانه‌ها به یک مطالبه تبدیل شده و موجبات قدم‌های مفیدی شده‌ است. اعتقاد دارم شاید به هدف اورمیه ۲۰۲۰ در سال ۲۰۲۰ نرسیم اما می‌توانیم با نزدیکی به اهداف تعیین شده، با تغییر زمانی مانند ۲۰۲۱، ۲۰۲۲ یا ۲۰۲۵،  به اهداف خود برسیم و بطورکلی حتما به اهداف موردنظر خود خواهیم رسید و حتما باید برسیم.

سخنگوی شورای شهر اورمیه در توضیح سخنان اخیر خود مبنی بر «احتمال عدم افتتاح طرح روگذر آذربایجان برای جلوگیری از شائبه انتخاباتی» و در پاسخ به اینکه آیا رفاه مردم اولویت دارد یا شائبه انتخاباتی؟ بیان داشت: من بحث افتتاح را عرض کرده و اشاراتی نیز به عبور و راه‌اندازی داشتم؛ ما قبلا وعده‌های مختلفی برای زمان افتتاح داده بودیم اما به دلیل مشکلات اقتصادی مردم و به تبع آن مشکلات شهرداری، ما نتوانستیم به وعده‌های خود عمل کنیم اما به مشقت فراوان توانستیم اعتبارات آن را تامین کرده و در اولویت قرار دهیم فلذا قول افتتاح در هفته دفاع مقدس داده بودیم اما در عمل این اقدام انجام نشد که این موضوع قابل پیش‌بینی بود چراکه در جلسه‌ای که با آقای استاندار و پیمانکار پروژه داشتیم، آقای استاندار اصرار بر به افتتاح در هفته دولت داشتند اما پیمانکار عنوان کرد که برای هر مرحله پایه‌گذاری لازمه ۴۵ روز  زمان است که بر این اساس ما زمان افتتاح را به هفته دفاع مقدس تغییر دادیم اما این موضوع نیز محقق نشد و ما مجبورا زمان افتتاح را ۵ آذر در نظر گرفتیم که متاسفانه مجددا محقق نشد و ما تلاش داریم تا آخر این ماه راه عبوری برروی آن را باز کنیم اما با توجه به روند پروژه در عمل نیز این کار امکان پذیر نیست. اما با تاخیر افتتاح و نزدیک شدن به زمان انتخابات، شائبه انتخاباتی به وجود می‌آید اما ما عالمانه به این موضوع برخورد کردیم چرا که مشکلات درآمدی و اقتصادی که در شهرداری وجود دارد اینگونه تاخیرها مورد قبول و طبیعی است. تلاش داریم با اتمام پروژه، افتتاحی صورت نگیرد تا شائبه انتخاباتی نداشته باشد اما موضوع عبور از روی آن محقق گردد.

حسین پناهی در پاسخ به اینکه «آیا شورا برنامه‌ای برای ساخت یادبود و یا مراسمی با موضوع حادثه جیلولوق دارد یا خیر؟» گفت: خیر؛ شورا به این موضوع ورود پیدا نکرده و برنامه خاصی نیز در این مورد ندارد اما از نظر شخص بنده نه نظر شورا، ما باید واقعیت‌های جامعه را شناخته و مدیریت کنیم و اجازه ندهیم تنش‌هایی در شهرمان به وجود بیاید که ما را به سمت محدودیت ببرد و شاید مطرح کردن دوباره برخی زخم‌های کهنه و زخم‌های تاریخی، دودشان به چشم خیلی از مردم برود و عدم احیای آن منافعی برای همه داشته باشد ولی این موضوع به این معنی نیست که در مقابل میدان‌داری و جولان برخی افراد کوتاه بیاییم و بعضی اوقات نیز زیان و ضرر کوتاه آمدن و مدارای خود را دیده‌ایم، شاید سعه صدر اسلامی – انقلابی ما را به مدارا ایجاب می‌کرد اما وقتی طرف مقابل قصد میدان‌داری دارد، دیگر کوتاه آمدن صلاح نیست و اما تاکید دارم پیشتازی در اینگونه مسائل درست نبوده ولی اگر احساس کنم طرف مقابل اهل منطق نیست بخصوص در صحن شورا، به هیچ وجه کوتاه نیامده‌ام.

وی افزود: خیلی از واقعیت‌های تاریخی ما همانند برخی کشورها خاموش هستند که در صورت احیا، هزینه‌زا می‌شوند به عنوان نمونه برای موضوع اسرائیل در جهان اسلام هزینه زیادی پرداخت می‌شود گرجه باور اصلی همان سخنان امام خمینی (ره) است اما وقتی این موضوع از زبان رئیس‌جمهور مطرح می‌شود، هزینه‌ای برای کشور و جریان فکری خاص تحمیل می‌کند، هر موضوع می‌تواند مطالبه مردمی و یا یک سیاست کلی شهر و یا کشور باشد که اگر سیاست کلی باشد تبعات سنگینی دارد و اگر مطالبه مردمی باشد می‌توان با مدیریت آن با تبعات کمی برای شهر مواجه شد.

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر اورمیه در خصوص موضوع سایت زباله نازلو و چالش‌های آن گفت: من به مردم اطمینان خاطر می‌دهم که برای دفع زباله از نظر زمانی و مکانی هیچگونه مشکلی نداریم و برای سال‌های متمادی جوابگو می‌باشد اما این موضوع به مفهوم عدم استفاده از تکنولوژی‌های نوین دفع نیست، خوشبختانه این موضوع مدنظر بوده و حتی پیش‌تر با کشور آلمان تا مرحله عقد قرارداد جهت ساخت کارخانه زباله‌سوزی، پیش رفتیم اما در آستانه فاز اجرایی، اتفاق عجیبی رخ داده و تعرفه‌های دولت برای برق پایین آمد فلذا طرف آلمانی به علت عدم ثبات این موضوع، پروژه را متوقف کرد و حتی ما موضوع تقبل مابه تفاوت مطرح کردیم چرا که با توجه به هزینه دفع زباله، با صرفه‌تر بود و تمام مشکلات زباله رفع شده و و بدون توجه به نوع زباله، انرژی پاک تولید می‌شد، بطوریکه پسماند خروجی این کارخانه ۸ درصد بود که ۴ درصد آن غیرقابل استفاده و ۴ درصد مابقی قابل استفاده در صنایع دیگر بود.  حتی پیشتر، همکارانمان در شورا تا مرحله کمپوس پیش رفتند اما بعدا متوجه شده‌اند که به علت نبود بازار برای کمپوس، این محصول نیز بصورت انباشت باقی خواهد ماند و هنوز نیز با پیمانکار آن اختلاف داریم.

حسین پناهی ادامه داد: موضوع شیرآبه زباله نیز معضل دیگری است که خیلی خطرناکتر و با بیوتی بالا و چندین برابر خطرناکتر از فاضلاب خانگی است که خوشبختانه تا به امروز به مرحله تهدید از نظر نفوذ در آب‌ سفره‌های زیرزمینی نرسیده است اما در آینده می‌تواند تهدیدی به وجود آورد و یکی از مزیت‌های کارخانه آلمانی همین موضوع بود که از شیرآبه زباله به عنوان آب موردنیاز کارخانه استفاده کند. بعد از انتخاب آقای شهریاری به عنوان استاندار، با توجه به اینکه ایشان در کشور آلمان به عنوان کاردار حضور داشتند، ما به این موضوع به دیده مثبت نگریسته و از ایشان خواستیم تا شرکت مذکور آلمانی را دوباره برای قرارداد پای کار آورد و آقای استاندار قول‌هایی دادند اما هنوز تا به امروز اتفاقی نیافته است.اخیرا یک سرمایه‌گذار جدیدی پیدا شده است و ما تلاش زیادی برای حل معضل زباله‌ها داریم.

سخنگوی شورای شهر اورمیه در خصوص موضوع سدمعبر از سوی دستفروشان گفت: قبل از حضور در اورمیه، من به مدت ۱۰ سال در تهران خدمت کرده‌ام که در ان کلانشهر برای برخورد با موضوع دستفروشی ۳ طرح خوبی داشتند، یکی از این طرح‌ها، تعیین بازارهای روز هفته بود که تمام دستفروشان کددار شده و در طول هفته در ۷ محل شهر و هر روز در یکی از محل‌های تعیین شده شهر تجمیع می‌شدند و هرکس با توجه به کد خود در محل تعیین شده مستقر شده و به راحتی موضوع ساماندهی دستفروشان، اشتغال آنان، درآمدزایی و امنیتی حل و فصل می‌گردید. از اینکه گفتید بازارهای روز شما موفق بوده است، اینطور نیست، این اماکن مجموعه‌های تجاری جدید هستند نه بازار روز؛ تهران به عنوان کلانشهر میادین میوه و تره‌بار محلی ایجاد کرده بود و قیمت تمام اجناس کنترل شده در دسترس مردم قرار می‌گرفت. که بنده بعد از حضور در شورای شهر این طرح را به آقای شهردار مطرح کردم که ایشان نیز به مجموعه خود دستور اجرای آن را دادند اما هنوز انجام نشده است. این طرح برای آقای فرماندار نیز اعلام شد که ایشان نیز موافقت کرد؛ طرح از نظر تئوری بطور کامل آماده می‌باشد اما هنوز اجرایی نشده است، اخیرا تصمیم گرفته شد تا به بازاری‌ها ابلاغ گردد که حق اشغال پیاده روی مقابل مغازه خود را ندارد که اصناف نیز بیشتر اوقات به دلیل آثار ناشی از برخورد زیر بار آن نمی‌روند.

پناهی تاکید کرد: پنج‌شنبه بازار ما تقریبا نمودی از بازارهای یک روز هفته تهران است که می‌توان این بازار را برای روزهای دیگر تسری و گسترش داد. وظیفه ساماندهی برعهده ماست که می‌توان مالکان محوطه‌های خالی داخل شهر را شناسایی و با همکاری آنان برخی از معضلات سدمعبر را رفع کرد همانند اقداماتی که در خیابان عطایی و اطراف مسجد اعظم انجام شد، اما بعضی اوقات رافت اسلامی و یا عوامل دیگر مانع نتیجه مورد نظر می‌شود.

وی در توضیح سخنان اخیر خود مبنی بر کددار کردن زباله‌گردها، اظهار داشت: انعکاس درستی از سخنان بنده انجام نگرفت، سخن ما این بود که در بیشتر شهر برای حفظ امنیت زباله‌گردها و محلات، دست به چنین اقدامی زده‌اند و در شهر ما نیز نیروی انتظامی چنین پیشنهادی مطرح کرده است که می‌توانیم با ایجاد کدهایی برای زباله‌گردها، از نظر امنیت محلات، بدانیم چه کسی در محلات تردد داشته و بدنبال گشتن سطل‌های زباله است، اما این مسئله در حد نامه بوده و هنوز بررسی نشده و حتی جلسه مشترکی با نیروی انتظامی نیز تشکیل نشده است.

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر اورمیه افزود: تفکیک زباله در شهر ما صورت می‌گیرد، بطور مثال شرکتی با حضور در محلات و با آهنگ گل‌پامچال زباله‌های خشک را جمع‌آوری می‌کند و یا کانکس‌هایی در محلات تعیین شده است که کار ارزشمندی برای تفکیک زباله می‌باشد. چه بخواهیم چه نخواهیم زباله‌گردها وجود دارند که شاید پیشنهاد کددار کردن برای ما کمک کند تا راه و چاره‌ای برای این موضوع و اشخاصی که بطور ناخواسته وارد این کار شده‌اند، یافته و ساماندهی کنیم، بطور مثال یکی از مشکلات بزرگ ما در سایت زباله، برخی زباله‌گردها هستند که مسائل بهداشتی آن معضل دیگری است. پس باید این مشکلات حل و فصل کرد اما به معنی کددار کردن زباله‌گردها نیست بلکه یافتن راهی برای کمک به مدیریت شهری است.

پناهی در پاسخ به اینکه «چه راهکاری برای بازگشت شورای شهر به جایگاه واقعی خود یعنی مدیریت شهری و خروج از محدود شدن اختیارات شورا در حد انتخاب شهردار، دارید؟» گفت:  شورای شهر از نظر قانون باید برای مدیریت شهری باشد اما در عمل به مدیریت شهرداری تبدیل شده است؛ متاسفانه بعضا در شهر ما نه تنها شهردار انتخابی نیست بلکه شهردار قبلا شورای شهر را انتخاب کرده است، پس شهرداری که شورا را انتخاب کرده است، خود قبلا انتخاب شده است و این شورا اصلا شورای شهرداری هم نیست، شورای شهردار است. وقتی اختیارات تا این حد محدود باشد، در شورا سازهای مخالف زده نمی‌شود.

وی در خصوص مدیریت یکپارچه شهری نیز گفت: باید به مدیریت یکپارچه شهری برسیم، که بخشی از آن توسط مجلس باید تغییر یافته و اختیارات قانونی شورا در حد انتخاب شهرداری محدود نباشد، اما نمایندگان مجلس نگرانند که اگر این پارلمان محلی به مفهوم واقعی شکل یابد، دست و پای آنان بسته شود فلذا این موضوع را مورد کم‌لطفی قرار می‌دهند و در نتیجه موجبات آسیب به شهر می‌گردد. از طرف دیگر برحسب قانون مدیریت یکپارچه شهری، باید شرکت‌های خدماتی و پلیس در اختیار شهرداری و شورای شهر باشد اما دولت  چنین اختیاری را به پارلمان محلی نمی‌دهد، فلذا پارلمان محلی به شکل واقعی تشکیل نمی‌یابد.

سخنگوی شورای شهر در خصوص برنامه‌های خود برای بالا بردن مشارکت مردم در انتخابات پیش‌رو و تلاش برای انصراف کاندیدهای دارای رای کم برای جلوگیری از تشتت آرا، اظهار کرد: مردم شهر ما شهروندان خوبی هستند، آگاهی، بصیرت و موقعیت‌شناسی کافی دارند اما این به مفهوم عدم تذکر از سوی ما نیست، چراکه هر انسانی ممکن است دچار نسیان و فراموشی شود؛ کسانی که در این خصوص دخیل، متولی و دست‌اندکار می‌باشند، از جمله رسانه‌ها، باید حساسیت موضوع را برای  مردم روشنگری کنند. شرایط خاص شهر ما متفاوت‌تر از شهرها و استان‌های دیگر می‌باشد، کسانی که احساس مسئولیت کرده، جای احترام دارد چرا که خودش را در معرض تمامی تهدیدها و فشارها قرار داده است تا تکلیفی انجام دهد؛ اما این تکلیف دو طرفه بوده و روزی بر حضور و روز دیگر بر عدم حضور می‌باشد. اولین وظیفه یک کاندیدا خودسنجی و خودشناسی می‌باشد، باید ظرفیت رای خود را شناخته و برآورد و پیش‌بینی داشته باشد و از روی آن تصمیم بگیرد و هر زمانی که احساس کرد نمی‌تواند با توجه به ظرفیت‌ها، هزینه‌ها و تلاش‌ها، به هدف خود دست یابد، ادامه رقابت را متوقف و ظرفیت‌افزایی کند؛ بعضی از کاندیداها صرفا برای ظرفیت‌افزایی ثبت‌نام کرده‌اند و در روزهای آتی با یک سخنرانی، با میزان کف رای خود، به نفع نیروهای ارزشی و انقلابی، انصراف خواهند داد. کار آنان ارزشمند و از روی بصیرت است، شاید زمان ثبت‌نام به باور خلا کاندیدا احساس تکلیف کرده‌اند اما با مشاهده حضور اشخاص لایق، وظیفه خود را برای انصراف می‌بیند. باید برخی افراد با خودسنجی، مقتدرانه صحنه را برای افراد دارای ظرفیت رای بالا خالی کنند.

حسین پناهی ادامه داد: از ۱۶۳ نفر ثبت‌نام کرده چند نفر خود را دارای ظرفیت رای برای موفقیت می‌بینند؟ تعداد منتخبین ما باید ۳ نفر باشد ولی برای هر کرسی چند نفر ثبت‌نام کرده‌اند؟ این موضوع حسنی برای مشارکت حداکثری می‌باشد چراکه دشمنان تبلیغ وسیعی برای عدم مشارکت مردم دارند و ثبت‌نام کنندگان به عنوان خواص و مردم به عنوان عوام برای شکست این تبلیغات، باید تلاش کنند، لازم به ذکر است که باید برای انتخابات به مدت ۴ سال تلاش کرد نه بصورت فصلی؛ احزاب برای این اهداف هستند اما متاسفانه احزاب نیز فصلی بوده و درنتیجه اهداف فردی و اجتماعی آنان به دست نمی‌آید فلذا برخی کاندیداها شانتاژ و هزینه‌های گزاف را جایگزین این خلا می‌کنند. مردم باید افراد فاقد ظرفیت که با هزینه گزاف سعی در تکمیل ظرفیت خود دارند، «نه» فردی که با هزینه‌های میلیاردی تلاش برای موفقیت دارد قطعا اهل فساد بوده چراکه باید هزینه‌های میلیاردی خود را از کانون قدرت و کانون ثروت جبران کند و از نظر ملی  نتیجه آن پیوند دولت و مجلس می‌گردد که مصیب‌ها و هزینه‌هایی برای نظام و اعتقادات مردم به بار می‌آورد. امیدوارم مردم ما در انتخاب خود دچار نشده و عوام و خواص نیز برای انتخابات باشکوه کمک کنند.

وی در پایان در خصوص سخنرانی اخیر خود در خانه کاظم‌خان، مبنی بر شرایط حساس اورمیه و لزوم پیشگیری از پایین آمدن شانس انتخاب نمایندگان اصلح و الزام اجماع، برای جلوگیری از پراکندگی و تشتت آرا، گفت: سخنانی که من در خانه کاظم‌خان مطرح کردم از روی اعتقاد بود نه انتخاباتی؛ ما باید نخبه‌پروری کنیم، نخبه‌پروری در مدت ۴ سال مانع از آن می‌شود که کاندیدا برای دریافت رای هزینه‌های گزافی بکند، در کشورهای مختلف اقدامات احزاب را شاهدیم و اگر در کشور ما نیز چنین عمل شود، ۸ روز تبلیغات کافی است. وقتی ما نخبه‌پروری را انجام نداده و خلا قانونی برای افراد وجود دارد اما از طرفی مانعی برای اطرافیان وجود ندارد که شناساندن آنان تلاش نکنند.

وی در ادامه افزود: تا انتخابات ۳ ماه فرصت داریم و هنوز لیست انقلابی بسته نشده است ما باید ظرفیت خود را افزایش دهیم اما در روز موعود سه نفر را انتخاب کنیم و هرکس خارج از آن عمل کند به شهر خیانت کرده اما امروز کسانی که مانع برای افرادی که برای بیانیه گام دوم انقلاب تلاش می‌کنند، ایجاد کنند،  به شهر خیانت کرده‌اند. حداقل باید چند برابر ظرفیت خود را برای مردم عرضه کنیم تا حق انتخاب داشته باشند. باید امکان عرضه نیروهای مختلف را فراهم کنیم ولی روزی که عقلای شهر تصمیم گرفتند هرکسی از آن تصمیم عدول کند، خیانت کرده است. باید برای افراد اجازه عرضه داده شود، اما سرانجام تصمیم با عقلای شهر بوده و ما تابع آن خواهیم بود.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

امروز،  دوشنبه 7 مهر 1399
10 صفر 1442
Monday 28 September 2020

پیوندها