به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه حسین پناهی متولد سال 1344 در روستای گورچین قلعه از توابع بخش انزل در ارومیه است.

او تحصیلات ابتدایی‌اش را در همان روستا به انجام رسانده و سپس برای ادامه تحصیل به همراه خانواده عازم شهر ارومیه شده است.

دوران تحصیلاتش در مقطع راهنمایی مقارن بود با اوج گرفتن مبارزات مردم و پیروزی انقلاب اسلامی بنابراین او نیز همگام با قشر عظیم دانش آموزان علیه رژیم طاغوت شروع به فعالیت انقلابی کرد.

در سن 16 سالگی وارد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شد و در دوران دفاع مقدس به درجه جانبازی نائل آمد و سپس در حین خدمت به ادامه تحصیلات در مقطع کارشناسی رشته اقتصاد بازرگانی پرداخت و بعدها برای تکمیل تحصیلات خود عازم تهران شد.

وی پس از 28 سال خدمت در سال 1389 با رتبه 21 (عنوان سرداری) بازنشسته شد.

پناهی پس از بازنشتگی وارد فضای درس و دانشگاه شد و در قالب تفکر اصولگرایی به سوی فعالیت های سیاسی در شهرستان ارومیه سوق یافت.

وی در انتخابات مجلس نهم مجلس شورای اسلامی با حدود 40 هزار رای از رسیدن به خانه ملت جا ماند اما کمی بعد در انتخابات شورای شهر ارومیه با 24هزار و 910 رای به عنوان پنجمین منتخب مردم ارومیه وارد مجموعه شورای اسلامی شهر شد.

حضور وی در دفتر خبرگزاری تسنیم در ارومیه علاوه بر بازدید از این رسانه و آشنا شدن با فعالیت های آن، یک گفت و گوی صریح و صمیمی نیز داشت که مشروح آن از نظر می گذرد.

تسنیم: از چهارمین دوره انتخابات شورای شهر در 92 شروع می کنیم، شما از جمله کسانی بودید که حرکت تیمی در انتخابات شورای شهر ارومیـه را بنا نهاده و رواج دادید، آیا سیاست تشکیل ائتلاف‌های انتخاباتی در انتخابات 24 خرداد موفق بود؟

پناهی: در جریان انتخابات 24 خرداد، فرهنگ و تحول جدیدی در شهر ارومیه ایجاد شد و بنده حرکت به سوی کارهای تیمی را با تشکیل ائتلاف صادقین آغاز کردم و بر روی حرکت های گروهی چه در انتخابات و چه پس از آن پافشاری می کردم.

من معتقدم، شهر ارومیه یک کلان شهر است بنابراین حتما باید کارها به صورت تیمی انجام شود و حل مشکلات با اقدامات گروهی راحت‌تر است.

به این نتیجه رسیده بودم که بهتر است از زمان تبلیغات انتخاباتی افراد هم فکر و همسو همدیگر را یافته و قبل از انتخابات به یک دیگر متصل شوند و در صورت اعتماد مردم به این گروه، بعد از انتخابات همگرایی در ترکیب شورای شهر ارومیه وجود داشته باشد.

استارت اولیه در انتخابات 92 با تشکیل ائتلاف صادقین زده شد، اما برخی از اعضاء در بسیاری از تیم ها و ائتلاف‌های انتخاباتی اسم داشتند و به نظر می‌آمد که این حرکت، اقدام شایسته و اخلاقی نیست، پس شاخه‌ای از صادقین تحت عنوان صادقین صالح از آن جدا شد.

پس از تشکیل ائتلاف صادقین و اقبال عمومی به سمت این ائتلاف تلاش‌های زیادی برای ایجاد اختلاف در این ائتلاف صورت گرفت که موفق هم شد.

تسنیم: ترکیب فعلی شورای شهر ارومیـه را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ به نظر می رسد تفکر آبادگرانی بر این دوره حاکم است، تفکری که خیلی در انتخابات با ائتلاف صادقین صالح نزدیکی نداشت.

پناهی: بافت فعلی شورای شهر ترکیبی از افراد مختلف با تفکرات گوناگون است، البته تعدد افکار عامل پویایی شورای شهر ارومیـه است، ولی به هر حال ترکیب اصلی شورای شهر از ائتلاف آبادگران هستند.

در ابتدا نگرانی‌های زیادی وجود داشت اما حرکت‌ها و تلاش‌هایی در داخل مجموعه شورای شهر آغاز شد تا افکارمان به هم نزدیک شود که به حمدلله موفق نیز شدیم.

ما بر عکس دوران انتخابات و شعارهای آن که موجب بروز تنش‌ها و اختلاف‌هایی می‌شد، برای اینکه لحظه‌ای از آبادی در شهر زیبای ارومیه غفلت نشود پس از انتخابات سال 92 تمامی اختلافات را به تعامل تبدیل کردیم.

تسنیم: بسیاری معتقدند که در استان آذربایجان غربی انتخابات سیاسی به معنی واقعی کلمه تحقق نمی‌یابد، آیا فقدان یک رویکرد سیاسی در شورای شهر ارومیه از بروز استعداد، ایجاد خلاقیت و نوآوری و فضای رقابتی آن نمی‌کاهد؟

پناهی: اینطور هم نیست که انتخابات در آذربایجان غربی کاملا از عنصر سیاست تهی باشد، خیلی‌ها ارومیـه را سیاسی‌ترین شهر کشور بعد از پایتخت می‌خوانند، ولی واقعیت این است که در کشورمان احزاب نتوانسته‌اند به درستی، سیاسی حرکت کنند ولی در برخی از اتفاقات مهم شهرستان ارومیه افراد و تیم های تاثیر گذار وارد صحنه شده و نقش ایفا می کنند.

گروه‌های سیاسی در شهرستان ارومیه در انتخابات مجلس نهم وارد صحنه شدند، مثلا هم جبهه پایداری و هم ائتلاف جبهه متحد اصولگرایی هر دو بنده را در لیست خود قرار دادند، ولی هیچ گونه حمایتی انجام نداند و فقط اسم ما را در لیست شان داشتند.

تسنیم: خیلی‌ها معتقد بودند که جریان اصولگرایی در انتخابات شورای شهر ارومیه با کاهش اقبال عمومی مواجه شد و کرسی‌های کمتری را در شورای شهر ارومیه به دست آورد و هم اکنون عناصر جریان اصولگرایی در شورای شهر مظلوم واقع شده است، آیا این تحلیل‌ها را قبول دارید؟

پناهی: بستگی دارد که هر کس اصولگرایی را چگونه تعریف کند، دیدگاه بنده نسبت به اصولگرایی به معنی این است که افراد در مسیر ولایت فقیه و اصول اساسی انقلاب مستحکم حرکت کنند، آیا هم اکنون حضرت پور شهردار ارومیه را اصولگرا معرفی نمی کنند؟ وقتی فردی اصولگرا تیم تشکیل می‌دهد قطعا از افراد اصولگرا نیز استفاده می‌کند پس در آن موقع پیروزی آبادگران را چگونه توجیه می‌کنید، بنابراین مهم این است که اصولگرایی را چگونه تعریف کنیم.

بنده افرادی را که با ولایت همسو هستند را اصولگرا می‌نامم، من به هیچ حزبی پایبند نیستم ولی اینکه الان افکارم به گروهی نزدیک‌تر است قابل کتمان نیست.

بنده در تمام ادوار انتخابات گفتم که وابستگی ما به احزاب خاص مانع از این می‌شود که ما به طور مطلوب به ارائه خدمات بپردازیم و کسی می‌تواند خادم واقعی مردم باشد که بعد از انتخابات از آن بافت حزبی و گروهی خارج شود چرا که وقتی برای خدمت به مردم انتخاب شدیم برای همه مردم هستیم و اصولگرا و اصلاح طلب و اقلیت نمی شناسد.

تسنیم: آیا این رویه فراجناحی در شورای شهر ارومیه پا برجا است؟

پناهی: دیدگاه ما در انتخابات شورای شهر ارومیه از ابتدای کار، حرکت در مسیر فرا جناحی بود، در تیم ما افرادی منتسب به دوم خرداد بودند، اصلاح طلب و اصولگرا هم بود ولی چون فکر و عملشان درست بود در یک تیم بودیم و صرف اینکه متهم به جریان خاصی است درست نیست.

به نظرم هر کس از هر جناحی وقتی اهداف خدمت به مردم و پایبندی به نظام را دارد باید حمایت شوند.

تسنیم: به بحث انتخاب شهردار ارومیه برسیم، با وجود مخالفت شما چه اتفاقاتی افتاد که محمد حضرت پور در اولین جلسه شورا با صد درصد آراء به عنوان شهردار انتخاب شد؟

پناهی: بنده بارها درباره نحوه و رویه انتخاب شهردار ارومیه مخالفت کرده‌ام، پس از انتخابات سال 92 و اعلام لیست فاتحان این انتخابات جلسات متعددی بین منتخبین قبل از تشکیل رسمی شورا برگزار شد و بحث انتخاب شهردار ارومیـه در تمام این جلسات مطرح بود.

جلساتی با افراد مختلف برگزار شد، اما متاسفانه نحوه گزینش شهردار ارومیه رویه مناسبی نبود چرا که آقای حضرت پور تنها گزینه این انتخاب بود.

من معتقد بودم که شورای شهر ارومیه باید گزینه های متنوعی را مورد بررسی قرار می داد و آقای محمد حضرت‌پور می توانست یکی از این گزینه ها باشد، اما دامنه انتخاب ما صرفا یک گزینه بود.

این اظهارت بنده به این معنا نیست که آقای حضرت پور صلاحیت لازم را ندارند، اما من معتقد بودم که باید تمام استعدادهای مدیریت شهری ارومیه را مورد بررسی قرار داد.

به هر حال این روند چه درست و چه نادرست پیش رفت و چند روز قبل از موعد تشکیل رسمی نشست شورا، شهردار ارومیه در یک جلسه که با حضور 14 نفر برگزار شد، با 100 درصد آراء به عنوان شهردار ارومیه انتخاب شد.

رای هادی بهادری نیز چند روز پیش از سفرشان به خارج از کشور مثبت اعلام شده بود و بدین ترتیب شهردار ارومیه با قطعیت در سمت خود ابقاء شد.

امروز اکنون بعد از گذشت چند ماه از روز انتخاب شهردار ارومیه بنده اعلام می کنم که از انتخاب خود واقعا راضی هستم و حضرت پور همان کسی بود که شهر ارومیه را به سوی اهداف ترسیم شده پیش می برد.

ارومیه تنها شهری در کشور بود که در اولین جلسه منتخبین شورای شهر، شهردار خود را بدون ذره ای اتلاف وقت انتخاب کرد.

تسنیم: شخصیت مدیریتی شهردار ارومیه را چگونه ارزیابی می‌کنید و شورای شهر ارومیه پس از اتمام پروژه‌های عمرانی موجود چه برنامه هایی برای توسعه شهر ارومیه دارد؟

پناهی: ما در شورا باید دارای یک چشم انداز جامع و مطالعه شده باشیم و اگر تعللی در کار باشد به اهداف بلند شهری دست نمی یابیم، ما باید برای سال‌های آینده برنامه‌ریزی داشته باشیم و استراتژی خود را گام به گام محقق کنیم و بسنجیم که در هر برهه زمانی تا چه حد به چشم انداز مد نظر نزدیک شده ایم، روزمرگی آفت پویایی شورای شهر ارومیـه است.

تسنیم: شورای شهر ارومیه برای تبیین اهداف علمی و حساب شده شهری چه اقداماتی انجام داده است؟

پناهی: اعضای شورای شهر ارومیه به اهمیت تقویت شاخصه علم در عمران شهری واقف اند و ما استارت تقویت این مهم را با راه اندازی مرکز پژوهش های شورای شهر ارومیه کلید زده ایم و اساس نامه آن به تصویب نهایی رسیده است.

تسنیم: آیا از تمام ظرفیت‌های شهر ارومیه برای جذب سرمایه گذاری و جذب گردشگر استفاده شده است؟

پناهی: ظرفیت شهر ارومیه در این دو زمینه واقعا بسیار بالاست و می توان مدعی شد که ارومیه ظرفیت هایی در سطح جهانی دارد، متاسفانه بیشتر این ظرفیت ها به دلیل عملکرد ضعیف و بی توجهی مسئولین بازدهی چندانی ندارد.

 

البته شورای شهر ارومیه در حال بررسی یک طرح جامع و بزرگ گردشگری برای ارومیه بزرگ است، طرح از دریاچه تا دریاچه می تواند گردشگری این منطقه را متحول کند.

ما باید از ظرفیت های دریاچه ارومیه، دریاچه شهرچایی، دریاچه مارمیشو و باغات و مناظر بسیار زیبای مابین این دریاچه ها کمال استفاده را ببریم.

تسنیم:یکی از سیاست های مورد نظر مجموعه شهرداری و شورای شهر ارومیه در عرصه ورزشی، محله محوری بوده است، آیا این سیاست را مناسب و پر بازده می دانید؟

پناهی: در حوزه ورزش شورای شهر ارومیه با محله محوری حرکات بسیار خوبی انجام داد، البته محله محوری در ورزش نیازمند مساعدت های بیشتر است، چرا که محله محوری زیر سایه حمایت از ورزش حرفه ای قرار گرفته است.

تسنیم:با توجه به تحرکات اصلاح طلبان در کل کشور که تصور می شود با تفکر انتخاباتی آغاز شده و با عنایت به اینکه شما در دور نهم انتهابات مجلس نیز حضور داشتید آیا حسین پناهی همچنان نیم نگاهی به انتخابات آینده مجلس شورای اسلامی دارد؟

پناهی: برای گمانه زنی درباره انتخابات مجلس خیلی زود است و هر کسی در این مسیر حرکت انتخاباتی و تبلیغاتی آغاز کرده، قانون را نقض کرده است، این در حالیست که بی توجهی به انتخابات مجلس هم غفلت و خطا محسوب می شود.

البته گروه های ارزشی باید از هم اکنون برای انتخابات برنامه ریزی کنند، اما برای اعلام کاندیداتوری خیلی زود است و  زمان و قانون وجود دارد.

اینکه بنده رسما اعلام کنم که برای انتخابات مجلس وارد میدان می شوم کار درستی نیست و اجحاف در حق دوستان است، اما به هر حال اگر نیاز باشد من باز هم وارد صحنه انتخابات می شوم، یعنی دقیقا همان اتفاقی که در مجلس نهم رخ داد.

اگر واقعا حضور خود را در مجلس مفید بدانم بدون در نظر گرفتن مسائل و جریانات سیاسی وارد عرصه می‌شوم، در انتخابات مجلس نهم عرصه را نیازمند خدمت گذاری دیدم و وارد گود شدم، حال آنکه خیلی ها ورود بنده را یک خودکشی سیاسی قلمداد می‌کردند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

امروز،  دوشنبه 12 خرداد 1399
9 شوال 1441
Monday 1 June 2020

پیوندها